Mamo, dbaj o swoją głowę!

Pośpiech stał się już znakiem naszych czasów. Żyjemy w biegu, wciąż gdzieś gonimy nie zastanawiając się nad tym, jak bardzo jest to dla nas szkodliwe. Jednym z niezbędnych elementów poprawnego funkcjonowania naszego organizmu jest nie tylko odpoczynek fizyczny ale i również psychiczny  ̶  o którym niestety coraz częściej zapominamy.

Wypoczęta mama – to szczęśliwa mama!

Będąc mamą chcesz bezgranicznie poświęcić się dziecku, skupiając na nim całą swoją uwagę. To oczywiście bardzo cenne i ważne dla jego prawidłowego rozwoju oraz niezbędne w budowaniu Waszej wzajemnej więzi. Musisz jednak pamiętać o tym, że tylko wypoczęta mama może zaoferować dziecku 100% swojej cierpliwości i zaangażowania. Każdy z nas potrzebuje w ciągu dnia znaleźć chwilę dla siebie i nie ma w tym nic złego. Opieka nad dzieckiem to przecież ciężka praca i nieustanne działanie. Pozwól więc sobie na chwilę relaksu, zamknij na chwilę oczy i weź głęboki oddech. Wsłuchaj się w swoje ciało i umysł: daj im odpocząć. Wygospodaruj w ciągu dnia ten jeden, magiczny moment, dzięki któremu nabierzesz energii na kolejny dzień pełen nowych wyzwań.

Odkryj w sobie egoistkę!

Mamy pracujące na etacie często dopadają wyrzuty sumienia. Wydaje im się, że za wszelką cenę muszą nadrobić z dziećmi cały ten czas, który spędziły w pracy. W efekcie doba okazuje się być dla nich za krótka na to, aby odnaleźć w niej chwilę tylko dla siebie. To częsty błąd, którego Ty nie powinnaś powielać. W życiu potrzebna jest równowaga. W czasie pracy jesteś najlepszym pracownikiem, sumiennie wykonującym swoje obowiązki. Po powrocie do domu zamieniasz się w najlepszą mamę pod słońcem, dla której najważniejsze jest dziecko. A gdy przychodzi wieczór i Twoje pociechy już smacznie śpią… stań się kobietą! Piękną, wypoczętą, dbającą o swoją higienę fizyczną i psychiczną. Naucz się myśleć nie tylko o innych, ale również o sobie!

Twoja recepta na szczęście, czyli jak zadbać o harmonię ciała i umysłu

Kolekcjonuj szczęśliwe chwile.

Zajrzyj w głąb siebie. Przeanalizuj jak wygląda Twój dzień. Co sprawia Ci największą radość i poprawia humor? Co wywołuje u Ciebie stres i negatywne emocje? Naucz się szanować to, co masz. Nie zaprzątaj sobie głowy niepotrzebnymi rzeczami. One są mało istotne. Najważniejsze sprawy to te, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy. Mówi się, że optymiści żyją dłużej i coś w tym jest! Zamiast tracić energię na to co negatywne, postaraj się przekuć każdą porażkę w coś pozytywnego, a z każdej życiowej lekcji wyciągaj wnioski.

W zdrowym ciele, zdrowy duch?

Zdrowie fizyczne i psychiczne idą ze sobą w  parze. Twoje ciało to Twoja świątynia. Zadbaj o nie, zapewniając mu odpowiednią ilość snu (choć przy małych dzieciach, nie zawsze jest to możliwe), zbilansowaną dietę bogatą w witaminy oraz jak najwięcej ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga skutecznie oczyścić umysł, pozbyć się z organizmu toksyn i złej energii. Podczas ćwiczeń nasz organizm wydziela endorfiny – zwane inaczej hormonami szczęścia, co pozwoli Ci spoglądać na świat przez różowe okulary i przy okazji… podbijać go z nową, zdrową i wysportowaną sylwetką!

Czas relaksu – relaksu to czas?

Zastanów się, co Cię najbardziej relaksuje i łącz ze sobą różne czynności. Jeśli uwielbiasz czytać, nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć gorącą kąpiel w towarzystwie ulubionej książki. Zaniedbałaś ostatnio swoich znajomych? Spotkaj się z nimi np. w kinie podczas seansu najnowszego filmu. Najważniejsze, to czerpanie radości z odpoczynku bez zbędnych wyrzutów sumienia!

Kontroluj to, co Cię otacza.

Nie bój się wprowadzać zmian. Jeśli czujesz, że coś Ci przeszkadza, nie pozwala się skupić lub zaburza Twoją harmonię – zmień to. Wprowadź do swojego domu kolor, odetnij się od toksycznych znajomych, którzy powodują u Ciebie złe samopoczucie czy wyrzuty sumienia. Jesteś panią swojego losu i masz prawo decydować o tym, kogo chcesz wokół siebie widzieć. Bądź dobrą przyjaciółką ale jednocześnie nie bierz na siebie problemów innych, w trosce o swój własny komfort psychiczny.

Ludzie? A niech gadają!

Rób to na co masz ochotę, nie zważając na zdanie innych. Pamiętaj: ile ludzi, tyle opinii. Nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich wokół, jednak z całą pewnością możesz zadowolić samą siebie i o to właśnie chodzi! Bądź odważna, realizuj swoje plany i najbardziej szalone pomysły. Żyj w zgodzie z samą sobą.

To zaledwie kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w odnalezieniu swojej oazy spokoju. Jedno jest pewne: w drodze do upragnionego szczęścia należy kierować się dobrym samopoczuciem, komfortem psychicznym i odwagą. Tylko od nas samych zależy ile pracy włożymy w to, by je osiągnąć. Warto podjąć wszelkie starania, bo życie jest tylko jedno.